PeletyDrewno  
   
Brykiety
Brykiety drzewne są biopaliwem znakomicie sprawdzającym się w ogrzewaniu pomieszczeń (poprzez spalanie w kominkach, piecach i kotłach). Podczas spalania brykietu powstaje bardzo mała ilość popiołu (do 1 %), który może być wykorzystany jako nawóz w ogródku. Paląc brykietami w kominku, dzięki małej wilgotności brykietu (max. do 10%), nie jesteśmy narażeni na zasmolenie szybki kominka. Umiejętne dozowanie dopływu powietrza powoduje równomierne i długotrwałe spalanie brykietu.
Brykiety Drzewne:
- wysoka wartość opałowa,
- niska cena w stosunku do rzeczywistej kaloryczności,
- konkurencyjne ekonomicznie w porównaniu do węgla, drewna, gazu i oleju,
- niska zawartość popiołu,
- długi czas spalania,
- opał czysty w użyciu i ekologiczny (nie zanieczyszcza środowiska),
- ekologiczna produkcja (wykorzystanie odpadów drzewnych),
- poręczne opakowanie i łatwe składowanie,
- paliwo dostępne przez cały rok.

BRYKIETY DRZEWNE są produkowane na bazie suchych lub wysuszonych trocin i innych czystych odpadów drzewnych. Często odpady te stanowią uciążliwość w zakładach przemysłu drzewnego.
Wysoką gęstość i stopień zbicia brykietów uzyskuje się dzięki wysokim ciśnieniom stosowanym w trakcie brykietowania trocin. Do produkcji nie są wykorzystywane żadne dodatki chemiczne ani lepiszcza.
BRYKIETY stanowią doskonałą alternatywę dla wszelkich gatunków węgla i drewna - możliwa jest bezpośrednia zamiana paliwa na brykiety bez konieczności zmiany kotła. Ze względu na wysoką konkurencyjność ekonomiczną brykiety stanowią także alternatywę dla oleju i gazu, zapewniając ten sam poziom komfortu użytkowania przy kosztach nawet dwukrotnie niższych. W tym przypadku konieczne jest stosowanie specjalnych bezobsługowych kotłów na brykiety lub pelety (także w naszej ofercie).
Wartość opałowa BRYKIETÓW jest porównywalna ze średnimi gatunkami węgla, a niemal dwukrotnie wyższa od ogólnie dostępnego wilgotnego drewna opałowego czy kominkowego. Podczas spalania brykietów powstaje znikoma ilość popiołu, który ponadto jest doskonałym naturalnym nawozem mineralnym do wykorzystania w ogrodzie.
Brykiety łatwo i wygodnie się składuje oraz przenosi dzięki zapakowaniu w poręczne worki. Zbrykietowanie materiału powoduje bardzo dużą redukcję objętości, co przekłada się na małą przestrzeń składowania. Biorąc pod uwagę ciągłą dostępność w sprzedaży nie ma konieczności magazynowania dużych ilości brykietów.
Ze względu na niezwykle duże zagęszczenie materiału w stosunku do objętości proces spalania brykietów jest długi, powolny i stopniowy. Dzięki tej właściwości brykiety są w stanie zapewnić stałą temperaturę w pomieszczeniu nawet do 12 godzin (np. przez noc). Do rozpalania brykietów wystarczą papier czy karton lub, dla wygody podpałka.
 

Właściwości brykietów:

Ciepło spalania

19,5 - 21 MJ/kg

Wartość opałowa

18 - 19,6 MJ/kg

Wilgotność

5 - 8%

Popiół

0,33 - 1%

Gęstość

0,9 - 1,1 t/m 3

Badania Instytutu Chemicznej Technologii Drewna AR Poznań 2004 r.